- СЦЕНАРІЙ ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО ЗАНЯТТЯ-ГРИ
- "Україна-моя Батьківщина"
- Мета: розвивати у вихованців інтерес до вивчення історії, географії, культури України та традицій рідного краю, зміцнювати їхнє почуття національної гордості й гідності, виховувати патріотизм.
- Завдання:
- - виховання у гуртківців патріотизму, ціннісного ставлення до Батьківщини;
- -усвідомлення духовної єдності з українським народом та своєї національної ідентичності;
- - розширення кола знань з історії України та рідного краю;
- - стимулювання дитячої спостережливості, уваги, ініціативи, творчості.
- Примітка. Вихованці об’єднуються у дві команди.
- Хід заняття
- 1. Звучить у записі пісня «Океану Ельзи» „Я не здамся без бою”.
- 2. Вступне слово керівника гуртка.
- Жодна з держав не може вважати себе ані розвиненою, ані демократичною, якщо її громадяни не знають свого минулого. Особливо потрібно його знати нам, українцям. Адже від нас цілеспрямовано, упродовж століть намагались відібрати історичну пам'ять, а отже, й позбавити національної гідності, перетворити на рабів із синдромом меншовартості. А тим часом наша історія, наша культура, наші традиції, може, й найдавніші у світовій цивілізації. Численні археологічні дослідження підтвердили, що на території сучасної України задовго до античної Еллади та Стародавнього Єгипту була високорозвинута культура.
- Де коріння сильне й глибоке, там і дерево сильне, воно бурям і стихіям ставить могутній опір. Звісно, що сила дуба зберігається не лише в його могутньому стовбурі і пишній кроні, а й, переважно, — у корінні.
- Перекотиполе зі слабким корінням безсиле у боротьбі з вітрами, які женуть його, куди їм заманеться. І не дивно, що воно зрештою опиняється у проваллі, де знаходить свій кінець.
- Ви, юне покоління, є тією молодою парослю, з якої розквітне пишна крона нашого народу. Але, нагадую, за умови, що вона живитиметься глибоким корінням, яким є мова народу, його історія, культура, мистецтво, звичаї і традиції. Наскільки старанно ви їх вивчаєте та засвоюєте, якоюсь мірою покаже сьогоднішня патріотична гра " Україна-моя Батьківщина " Кожна команда отримає свої завдання, які їй потрібно буде вирішити. А нагородою для всіх буде дружба і гарний настрій.
- 3. Гра.
- Завдання перше – „Державні символи”
- Командам пропонується назвати державні символи, які зберігаються у школі, вказати їх місцезнаходження. Поки одна частина команди працює над цим завданням, інша, залежно від отриманого завдання, малює на дошці кольоровою крейдою прапор, а інша — герб України (можна також викласти державні символи з клаптиків кольорового паперу, природніх матеріалів, мозаїки тощо).
- Завдання друге – „Хто більше”
- Командам пропонується записати на дошці в алфавітному порядку назви міст, річок.
- Варіант 1. Записати в алфавітному порядку назви українських міст (напроти кожної букви алфавіту по одній назві).
- Варіант 2. Записати в алфавітному порядку прізвища видатних людей України (історичних діячів, учених, митців, героїв визвольних змагань).
- Переможцями стають ті, хто запише більше назв.
- Орієнтовно:
- Варіант 1
- Бар, Вінниця, Галич, Донецьк, Житомир, Запоріжжя, Кам'янець-Подільський, Львів, Мукачеве, Ніжин, Овруч, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Фастів, Чернівці, Чернігів, Чортків, Шепетівка, Хмельницький.
- Варіант 2
- Буг, Десна, Дніпро, Дністер, Жванчик, Збруч, Лімниця, Прип'ять, Прут, Росава, Рось, Смотрич, Тетерів, Хомора, Черемош, Уж.
- Завдання третє – "Історичне"
- Варіант 1
- Найвища посада і титул за часів козацької України. (Гетьман)
- Кого з руських князів і за що іменують Великим? (Володимира Хрестителя)
- Як стародавні греки називали Дніпро? (Борисфен)
- Ім'я руської княгині-християнки. (Ольга)
- Автор першого збірника законів "Руська правда". (Князь Ярослав Мудрий)
- Одне із штучних морів, створених на Дніпрі. (Каховське)
- Хто заснував Запорізьку Січ? (Д. Вишневецький — Байда)
- Герої якої битви поховані на Аскольдовій могилі? (Під Крутами)
- Назва міста України, жителів якого буловинищено за наказом Петра І. (Батурин)
- Назвіть автора музики Гімну України. (Вербицький)
- Древньогрецький історик, який першим розповів про скіфів, або екологів. (Геродот)
- Населений пункт, іменем якого названо перше Євангеліє українською мовою. (Пересопниця)
- Варіант 2
- Назва Києва у Скандинавських Сагах. (Кенугард – місто кораблів)
- Складне слово-назва природоохоронного заповідника в Україні. (Асканія-Нова)
- Основоположник української музики. (Лисенко)
- Хто з руських князів отримав титул короля? (Данило Галицький)
- Від чийого імені отримав назву руський алфавіт? (Кирило, Кирилиця)
- Хто були першими їздцями світу, приручивши коня? (Орії-сколоти (скіфи) 4350 літ до Христа)
- Звідки походила дружина турецького султана Роксолана Хурем? (З Рогатина)
- Назвіть ім'я сестри засновників Києва? (Либідь)
- Назва могили, в якій поєднано історію давньої, княжої доби і визвольної війни XX ст. (Аскольдова)
- Назвіть 6 міст України, які були столицями (Київ, Камʼянець-Подільський, Харків, Галич, Батурин, Чигирин)
- Як турецькі і татарські людолови називали українців? (Гяури, джаври)
- Хто і в якій війні вперше запровадив партизанську тактику? (Сколоти (скіфи) проти перського царя Дарія, 513р. до Христа.)
- Завдання четверте – „Не баримося, збираємося”
- Варіант 1. „Зібрати козака в похід”. Команда отримує завдання зібрати козака в похід, відбираючи малюнки з козацьким спорядженням серед малюнків із спорядженням татаро-монголів, вікінгів, лицарів тощо, правильно називаючи усі елементи українського чоловічого костюму.
- Бонусне запитання до команди: Для чого козаку чуб?
- Чому запорізькі козаки носили довгі чуби? Чуб запорізького козака, або, як говорили необізнані люди, оселедець — це не просто елемент козацького способу, це ще й ціла легенда. По-перше, потрібно відзначити, що лише зрілі козаки, які вже встигли, що називається, понюхати пороху, мали право на довгий чуб. Така зачіска була під забороною для молодих воїнів. Це не свідчить про ієрархію, а показує, що досвідчені козаки за час проведених битв встигли «заробити» стільки гріхів перед Богом, що ніякими молитвами їх вже не замолити. Запорізький козак був упевнений в тому, що численні гріхи після смерті обіцяють йому лише одне — «горіти в пеклі». У зв'язку з цим треба було придумати якесь рішення, здатне пом'якшити козацькудолю. Вихід був знайдений. Він полягав у такому: козак не даремно відрощував собі чуба — саме за нього, змилостивившись, Господь таки витягне козака з пекельного полум'я. При цьому досвідчений козак мав носити оселедець так, щоб той спадав на ліву сторону. Це було потрібно для того, щоб волосся скидало нечисту силу, яка, нібито, сиділа у козака на лівому плечі і намагалася штовхнути того на безбожництво. Чуб був відмітною ознакою справжнього козака, який не забув про віру і усвідомив всі свої неправедні вчинки. Саме тому у полонених запорожців турки часто відрубували довгі чуби, щоб їхня віра похитнулася і порятунку з пекла можна було не чекати.
- Варіант 2. „Зібрати дівчину на вечорниці”. Команда має правильно підібрати жіночий костюм, вибираючи малюнки з жіночими елементами українського національного костюму серед малюнків із зображенням російського, польського, татарського жіночого вбрання, правильно називаючи його.
- Бонусне запитання до команди: Для чого дівчині коса?
- З давніх-давен вважалося, що дівоча коса слугує для накопичення життєвої сили, необхідної для здоров'я і духовного розвитку. Уважне ставлення до своїх кіс означало турботу про себе і свою силу, бо якщо на голові безлад, то і в голові, ймовірно, також. Коса нагадує візерунок "безконечник" — символ зв'язкуминулого й майбутнього. Наші прабабусі вірили, що заплетене у косу волосся "заплутує" недобрі думки оточуючих, тож дівчину з косою неможливо зурочити. Також існує безліч народних секретів: стригтися краще на новий місяць, щоб коси краще росли. Розчісувати волосся найкраще дерев'яним гребінцем з так званих "дівочих дерев" — яблуні, берези, вишні. Коси наших дівчат були довгі, справді до пояса. Це вважалося, і вважається ще й тепер в Україні за одну з найголовніших ознак дівочої краси. Довга коса — честь дівоча! Колись у наших селах парубки за негідну поведінку дівчини силоміць обрізали їй коси і це була ганьба... В селах України наші дівчата ще й досі бояться обрізаних кіс. Що ж до звичаю, як саме заплітати косу, то є різниця між Ліво-та Правобережжям. На Лівобережжі в будень дівчата робили рівний проділ, посередині голови, розчісували волосся на два боки і заплітали у дві коси. Заплетеними косами обвивали голову, ніби вінком. У неділю або в свято дівчата сплітали все волосся в одну косу і вплітали в неї кілька кольорових стрічок-кісників, що разом із косою звисали вздовж спини. На Правобережжі у будні дівчата так само обвивали голову кісьми, ніби вінком; у неділю ж чи на свято заплітали не одну, а дві коси і ті коси звисали вздовж спини без довгих стрічок. Крім того існували спеціально святкові зачіски дівчат на Київщині. Таких зачісок є дві: "у зв'язки" та "в колокілки».
- Завдання п'яте – „Переведи мене через Майдан”
- Учасникам по черзі потрібно подолати перешкоди із завʼязаними очима, керуючись підказками команди.
- 4. Підбиття підсумків. Після закінчення гри підбиваються підсумки, визначаються переможці.
- Звучить пісня у виконанні «Океану Ельзи» «Все буде добре».
- Використані джерела:
- Автор-упорядник: Журба К. О., канд. пед. наук, старший науковий співробітник,
- докторант Інституту проблем виховання НАПН України
Звіт про культмасову роботу Надвірнянської райСЮТ за 2012рік
Протягом 2012 року на базі рай СЮТ проведено ряд масових заходів, а саме :
1.Районні змагання учнів молодшого шкільного віку з початкового технічного моделювання 2.03.2012р.
2.Районний конкурс юних різьбярів 23.03. 2012р.
3. Районний конкурс з основ графічної грамоти та технічного креслення 16.03.2012 р.
4. Районна виставка - конкурс техніко-технологічних розробок 20.04- 28.04
5.Районні інтелектуальні ігри « КОРТ» 27.11.2012
Масові заходи на рай СЮТ під час зимових канікул
1.Ярмарка ялинкових прикрас (святкове оформлення Новорічної ялинки
та виставкового залу - січень 2012 р.
2.Парад карнавальних масок – січень 2012 р.
3.Конкурс Різдвяних шопок, проведення заходу «Різдвяне чародійство» січень 2012 р.
4. Виставка - конкурс « Різдвяні вогники» - 11 січня.
5. Тематичне засідання клубу гуртка «КОРТ «Різдвяні свята» - 16 січня.
Масові заходи на рай СЮТ приурочені до Міжнародного дня захисту дітей
1. Виставка робіт фотогуртка « Ми діти твої, Україно» - травень 2012 р.
2. Виставка робіт гуртка «Художній дизайн» - травень 2012 р.
3. Змагання моделей суден - травень 2012 р.
4. Показові запуски моделей ракет - травень 2012 р.
5. Конкурс «Що,де, коли?» - травень 2012 р.
6. Пробні запуски моделей літаків та повітряних зміїв - травень 2012 р.
7. Створено відео сюжети на теми: «Свято писанки » квітень 2012 р., вихованцями гуртка «Відеолюбитель» під керівництвом керівника гуртка Гаєвської С.Я. Ряд відео сюжетів про масові заходи на рай СЮТ демонструвалися по Надвірнянському телебаченні.
Досягнення вихованців райСЮТ в обласних масових заходах:
- обласний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя Україно»: І місце - Лозинська Лариса в номінації «Портрет » (керівник гуртка «Художній дизайн» Лозинський Я.М.)
- обласна виставка - конкурс виробів з бісеру: ІІІ місце - Мокра Руслана за серію робіт (керівник гуртка «Художнє бісероплетіння» Майструк Л.В.)
- обласна виставка - конкурс техніко-технологічних розробок: ІІ місце - Воскубойніков Роман за виріб «Діюча модель машини для збирання опалого лисття» (керівник гуртка «Моделювання і конструювання с/г машин» Румежак Д. С.),Романюк Орест та Плошенко Іван за «Прилад для пошуку електропроводки» (керівник гуртка «Радіоконструювання» Романюк М.Я.)
- обласна виставка - конкурс техніко-технологічних розробок: ІІІ місце - Бойчук Андрій за роботу «Військовий катер» (керівник гуртка «Судномоделювання» Плазинський М.М.) ,Павлюк Юрій та Витвицький Станіслав за роботу «Електронна сова» (керівник гуртка «Радіоконстуювання» Ханенко В.М.)
- обласний конкурс народних ремесел: ІІІ місце – Добротовський Роман у номінації «Різьба по дереву»;
- обласний конкурс народних ремесел: І місце – Гаврилюк Анна-Марія за роботу «Писанки»;
- обласний конкурс народних ремесел: І місце - Мотрук Василь за серію робіт (керівник гуртка «Різьба по дереву» Лозинський Я.М.);
- обласний конкурс народних ремесел: ІІІ місце – Дутка Дмитро та Юрців Андрій за серію робіт (керівник гуртка «Різьба по дереву» Лозинський Я.М.);
- обласні змагання з початкового технічного моделювання: ІІІ місце Гаврилюк Олександр,Іванюк Софія, Лавришин Євген (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. )
- обласна виставка з початкового технічного моделювання: І місце - Чіх Богдан за роботу «Вантажівка» (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
- обласна виставка з початкового технічного моделювання: І місце - Гаврилюк Олександр, за роботу «Музиканти»
- обласна виставка з початкового технічного моделювання: ІІ місце - Чіх Богдан за роботу «Риба космос » (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
- обласна виставка з початкового технічного моделювання: ІІ місце- Казаку Олександр за роботу «Веселі овечки» (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
- обласна виставка з початкового технічного моделювання: ІІІ місце- Чіх Богдан за роботу «Літак СУ -30» (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
- обласний конкур з технічного креслення та з основ графічної грамоти І місце – Аннюк Михайло;
- обласний конкур з технічного креслення та з основ графічної грамоти ІІІ місце – Лозинська Лариса
- обласний гуманітарний конкурс «Космічні фантазії» : ІІІ місце гурток «Відеолюбитель» за роботу «День народження у сонця» у номінації «Література та журналістика»(керівник гуртка Гаєвська С.Я.)
- обласний гуманітарний конкурс «Космічні фантазії» : ІІІ місце гурток «Ракетомоделювання» за роботу «Ракета» у номінації «Декоративно прикладне мистецтво»(керівник гуртка Свідрак Я.Ю.);
- обласна радіотехнічна олімпіада старшокласників конкурс : ІІ місце - Плошенко Іван (керівник гуртка «Радіоконструювання» Романюк М.Я.)
- обласна радіотехнічна олімпіада старшокласників конкурс : ІІІ місце - Сопилюк Назар (керівник гуртка «Радіоконструювання» Романюк М.Я.)
- обласний турнір юних програмістів з інформаційних технологій : І місце - Андрусяк Павло (керівник гуртка «Програміст» Дмитрук І.В.)
- обласний турнір юних програмістів з інформаційних технологій : ІІ місце - Боклашко Андрій (керівник гуртка «Програміст» Дмитрук І.В.);
- обласні змагання з авіа та ракетомодельного спорту ІІІ місце – Юрців Юрій (керівник гуртка Свідрак Я.Ю.);
Керівники гуртків Надвірнянської районної станції юних техніків прийняли участь в обласному конкурсі науково-методичних розробок з позашкільної освіти. За підсумками обласного конкурсу керівник технічних гуртків Глинчак Я.Д. нагороджений Грамотою головного управління освіти і науки облдержадміністрації за зайняте ІІІ місце. Грамотою обласного державного центру науково-технічної творчості учнівської молоді нагороджено Гаврилюка Ігора Миколайовича та Петрика Володимира Васильовича керівників гуртків Надвірнянської рай СЮТ за результатами обласної виставки-огляду творчості працівників освіти.
За результатами Всеукраїнського конкурсу серед педагогів позашкільних навчальних закладів України на кращі методичні розробки,програми,посібники з предметно – технічного профілю науково – технічного напрямку дипломом ІІІ ступеня нагороджено Бегметюк Людмилу Михайлівну керівника гуртка Надвірнянської станції юних техніків Івано- Франківської області,за методичну розробку «Розвиток художньо – конструкторських здібностей молодших школярів».
За результатами Всеукраїнської виставки - конкурсу науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі,Україно! «Дипломом ІІ ступеня відзначено Воскубойніка Романа, вихованця гуртка «Моделювання і конструювання сільськогосподарських машин» за роботу «Діюча модель машини для збирання опалого листя».
За результатами Всеукраїнської виставки – конкурсу робіт учнів з початкового технічного моделювання диплом І ступеня Чіх Богдан за роботу «Вантажівка» (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
За результатами Всеукраїнської виставки – конкурсу робіт учнів з початкового технічного моделювання диплом ІІ ступеня Чіх Богдан за роботу «Риба космос» (керівник гуртка « Початкове технічне моделювання» Петрик В.В. );
За результатами Всеукраїнської виставки – конкурсу декоративно - ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій рідний край» диплом ІІІ ступеня - Гаврилюк Анна-Марія за роботу «Підсвічник Янгол» (керівник гуртка Гаврилюк Ігор Миколайович);
Гуртківці Надвірнянської районної станції юних техніків прийняли участь у конкурсі захисті наукових робіт Малої Академії Наук де досягли відповідних результатів: Андрейчук А.В.,вихованка математичного гуртка стала переможцем І етапу та дипломантом ІІ етапу (керівник Літвінас З.В.);
Боклашко Андрій ,вихованець математичного гуртка ІІ місце в ІІІ етапі (керівник Древаль М.М.);
Андрусяк Павло та Боклашко Андрій стали переможцями ІІ етапу та дипломантами ІІІ етапу (керівник гуртка «Програміст» Дмитрук І.В.)
Вихованці гуртків МАН України взяли активну участь у захисті наукових робіт та в предметних олімпіадах першого та другого етапів.
Вихованці рай СЮТ брали також активну участь і в масових заходах, що організовувались обласним державним центром науково-технічної творчості учнівської молоді , а саме :
- в обласній радіотехнічній олімпіаді старшокласників ;
- в обласному конкурсі народних ремесел ;
- в захисті техніко-технологічних виробів ;
- в обласній виставці техніко-технологічних виробів;
- в обласному конкурсі учнівської молоді з інформаційних технологій;
« Лютий 2025 » Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28